Co to jest Vanilla JS

Gdy zaczniesz uczyć się JavaScript, będziesz coraz częściej spotykał się z hasłem Vanilla JS. Możesz nawet trafić na stronę http://vanilla-js.com/ i przeczytać, że Vanilla JS to szybki, lekki, cross-platformowy framework do budowania niesamowitych aplikacji w JavaScript.

Vanilla JS is a fast, lightweight, cross-platform framework for building incredible, powerful JavaScript applications.

Tak naprawdę, ta strona jest trochę żartem, bo Vanilla JS nie oznacza nic innego jak używanie czystego JavaScript. Vanilla JS to nie jest framework, to jest po prostu JavaScript bez frameworków. Żart ten odnosił się często do osób, które były zaznajomione z frameworkiem jak jQueryopen in new window, ale nie za bardzo znały możliwości samego JavaScript.

Vanilla JS to także próba zwrócenia uwagi na sam język JavaScript i jego możliwości bez dodatkowych bibliotek. Język JavaScript i API DOM zapewnia wszystko, co jest potrzebne do tworzenia aplikacji internetowych. Często nowi programiści od razu zaczynają naukę od frameworków i wielu dodatkowych narzędzi. Gubią przy tym ogrom wiedzy o tym, jak działa JavaScript i API DOM, a przecież wszystkie nowoczesne frameworki dzisiaj to kolejne warstwy abstrakcji na JavaScript i API DOM.

Wielu senior developerów, poleca na początku naukę samego JavaScript. Odsyłam Was także do ciekawego artykułu, w którym autor zachęca do solidnej nauki JavaScript i API DOM, zanim zaczniemy uczyć się jakiegokolwiek frameworka do tworzenia aplikacji internetowych, linkopen in new window.

Tak więc Vanilla JS to JavaScript w najczystszej postaci bez frameworków i dodatkowych bibliotek.